afinii câștigă Euro pentru a treia oară în istoria lor!

FRANTA CÂȘTIGĂ EURO U17!

S-a terminat ! Echipa Franței U17 câștigă Euro pentru a treia oară în istoria sa după victoria cu 2 la 1 împotriva Olandei! Conduși la începutul perioadei a doua, Bleueții au inversat situația grație dublei lui Kumbedi! O altă generație de aur pentru fotbalul francez!

AȘA ESTE MINGA DE TITLUL LIPSĂ! (FRA 2-1 PB)

Ce atacator genial acest Tel care depășește întreaga apărare și nu trebuie decât să termine treaba! Îi lipsește cadrul!

Miroase bine pentru afine (FRA 2-1 PB)

Au mai rămas doar câteva minute pentru această finală a Euro U17! Pentru moment, Bleueții rezistă!

Zidane îl înlocuiește pe Saettel (FRA 2-1 PB)

Elyas Zidane intră în joc în locul excelentului Saettel! Are dreptul la ovație plăcută fiul lui Zinedine!

OFFSAID ȘI GOL REFINAT PENTRU Olanda! (FRA 2-1 PB)

Centrare perfectă în adâncime pentru Huijsen care se aruncă pentru o lovitură de cap în plonjon! O înșală pe Olmeta dar arbitrul fluieră imediat un ofsaid!

KUIJSTEN ESTE TOTAL GĂRĂ! (FRA 2-1 PB)

Corner pentru Bleuets care au ocazia să conducă punctul acasă în această întâlnire! Kuijsten înaintează pentru a apuca mingea, dar comite o minge uriașă! Din fericire pentru el, un fundaș îndepărtează!

Les Bleuets au mai multe dificultăți (FRA 2-1 PB)

Simțim că ultimele două meciuri i-au tocit pe Bleuets care acum se doare puțin. Un gol și jocul s-a terminat!

STOPUL OLMETA! (FRA 2-1 PB)

Găsit la stâlpul îndepărtat, Slory trimite o pralină în unghi închis dar Olmeta deviază în corner! Pe colțul care urmează, portarul are o gaură, din fericire fără gravitate!

Mai multe schimbări (FRA 2-1 PB)

Rănit și schilodit de crampe, Belocian îi dă loc lui Vangi Vungele pentru finalul jocului!

Lucrurile se încălzesc între cele două echipe (FRA 2-1 PB)

Saettel și Slory se încălzesc la sol după un duel oarecum virulent! Alți jucători sosesc pentru a-și apăra partenerul și arbitrul este obligat să intervină!

Greva lui Misehouy! (FRA 2-1 PB)

La intrarea în zonă, Misehouy încearcă o lovitură bruscă dar este chiar deasupra golurilor lui Lisandru Olmeta!

Prima schimbare pentru Franța (FRA 2-1 PB)

Prima schimbare odată cu lansarea lui Désiré Doué, iar el este înlocuit de Axel Guéguin!

DUBLA LUI KUMBEDI! (FRA 2-1 PB)

CE SCENARI INCREDIBIL! Asemenea lucrează față în față și continuă cu o grevă grea la nivelul solului! Kuijsten împinge înapoi… la picioarele lui Kumbedi care încheie acțiunea, 2 la 1!

EGALIZAREA Afine! (FRA 1-1 PB)

Ce egalare magnifică de la echipa Franței! Kumbedi își ia banda și transplantează în ax înainte de a trimite un șut puternic din stânga la jumătatea distanței! Kuijsten este învins, 1 la 1!

A 3-A POSTĂ PENTRU Afine! (FRA 0-1 PB)

Ce număr de Gifted care, cu spatele la poartă, se întoarce repede și continuă cu un șut din unghi strâns! Kuijsten deviază pe post!

O ALĂ LANSAREA URIAȘĂ DE LA KUIJSTEN! (FRA 0-1 PB)

Deschidere magnifică de Tom Saettel care încearcă să lanseze Doué în profunzime! Portarul olandez iese ca un sprinter si ia mingea din picioarele francezului!

PARADA KUIJSTEN! (FRA 0-1 PB)

Bonn reparare a Saettel care se întoarce la Tel! Atacantul ridică șutul, dar Kuijsten se relaxează perfect…

Olanda BUUUUUT! (FRA 0-1 PB)

Blueberries sunt surprinși de o acțiune colectivă! Van Duiven își controlează pieptul și îl elimină pe ultimul apărător înainte de a-l lobi pe Olmeta cu degetul de la picior! 1 la 0!

IAR ÎNCEPEM ! (FRA 0-0 PB)

Les Bleuets vor trebui să facă diferența în această a doua repriză împotriva Olandei, altfel vor fi lovituri de departajare!

ESTE PAUZA! NICIUN GOL ÎNTRE FRANȚA ȘI ȚĂRILE DE JOS!

Este pauza! În această finală U17, Franța și Olanda au plecat fără un singur gol 0-0! Les Bleuets pot alimenta regretele cu două posturi chiar la începutul meciului, dar au controlul general asupra jocului.

Presiune înaltă franceză (FRA 0-0 PB)

Fundașii încearcă să ridice corect cât de repede pot, dar se sperie cu apăsarea înaltă a Bleueților!

Apărare mare de la Bitshiabu (FRA 0-0 PB)

Afinele sunt puse la încercare defensiv dar Bitshiabu veghează asupra cerealelor și îi liniștește pe toată lumea!

Atangana rămâne la pământ (FRA 0-0 PB)

Frumoasă acțiune a lui Oranje care se încheie cu o predare de la Babadi pentru Blokzijl care pune piciorul pe capul lui Atangana. Jucătorul francez rămâne la pământ, dar își va relua locul.

Trebuie să aplicați pe piesele goale (FRA 0-0 PB)

Corner pentru echipa Franței și îi luăm capul lui Bitshiabu! Este foarte prost lovit și merge mai departe decât stâlpul îndepărtat.

AM INTENSIT DIN NOU! (FRA 0-0 PB)

Presiune mare din partea jucătorilor ofensivi ai Bleuets și Doué recuperează mingea! A driblat pentru ultima oară și și-a luat șansa cu putere! Este mult mai sus!

Doué nu găsește cadrul (FRA 0-0 PB)

Perfect plasat în fața suprafeței, Désiré Doué pune putere în lovitura sa liberă, dar nu găsește absolut cadrul…

Huijsen ia galbenul (FRA 0-0 PB)

Vedem direct talentul tânărului parizian Zaire Emery! Îi depășește pe toată lumea și este tăiat de Huijsen care ia cartonaș galben!

Oranjei se recuperează (FRA 0-0 PB)

Acțiune magnifică a olandezilor care urcă pe teren cu o atingere de minge! În spate, Misehouy nu reușește să tragă la poartă!

Bitshiabu direct în perete (FRA 0-0 PB)

Lovitură liberă pentru Blueberries și va fi lovită de Bitshiabu, cel mai mare jucător al echipei… El încearcă direct dar lovește de perete, e uimitor să-l faci să tragă.

Acum trebuie să înscriem (FRA 0-0 PB)

Corner pentru afinele care intensifică presiunea! Doué trimite mingea la punctul de pedeapsă dar este clar.

TEL ÎȘI ȘANSA (FRA 0-0 PB)

Încă o oportunitate pentru echipa franceză cu Mathis Tel! Atacantul ia viteza si scoate lovitura mai ales la intrarea in suprafata dar este in afara limitelor!

Oranje urcă pe teren (FRA 0-0 PB)

Belocian comite o greseala in cantonament si ofera o buna ocazie la lovitura libera batavilor! Este tras de Babadi care nu trece de prima cortină.

Presiune uriașă de afine (FRA 0-0 PB)

Olandezii sunt în mare dificultate în aceste prime minute! Fiecare ofensivă franceză dă foc apărării Olandei. Ieșim cât putem!

DIN NOU POSTUL PENTRU Afine! (FRA 0-0 PB)

Les Bleuets sunt nemulțumiți după două posturi în 8 minute de joc! De data aceasta, Saettel lovește la intrarea în zonă și găsește postul lui Kuijsten!

Batavianii sub presiune (FRA 0-0 PB)

Încă o lovitură liberă pentru echipa franceză care își câștigă toate duelurile ofensive! Doué preia, dar este greu de eliminat de apărarea olandeză.

SU LUĂ POSTUL! (FRA 0-0 PB)

Lovitură liberă foarte bună din start pentru echipa franceză chiar înainte de suprafața de pedeapsă! Tel se grăbește și ia postul după ce a ales partea deschisă!

LOVIREA ACESTEI FINALE U17 FRANȚA-ȚĂRILE DE JOS! (FRA 0-0 PB)

Și iată-ne pentru această finală U17 dintre Franța și Olanda! Les Bleuets pot câștiga al 3-lea Euro din istoria lor, în timp ce tinerii batavi sunt dubli deținători ai titlului.

Bună ziua tuturor

Bine ați venit pe site-ul nostru pentru a urmări finala Euro U17 la care Franța este calificată. Pe locul doi în grupa lor, după Olanda, pe care o reîntâlnesc miercuri, Franța a eliminat Germania în sferturile de finală, apoi Portugalia în semifinale, de fiecare dată după lovituri de departajare. Echipa sub 17 ani a Franței a câștigat Euro de două ori: în 2004 și în 2015.