Premier League – Arsenal câștigă la Chelsea (2-4) și revine în cursa pentru C1

Gunners nu au renunțat încă la visele lor C1. Învins în ultimele trei meciuri de ligă, Arsenal a răspuns în cel mai bun mod posibil, câștigând în această seară într-un derby nebun din Londra. Căzând 4 goluri la 2 de la o echipă Chelsea pedepsită de lipsa ei de rigoare defensivă, jucătorii lui Mikel Arteta au revenit pe locul patru, Tottenham (57 de puncte), și s-au relansat în cursa pentru Liga Campionilor.

Confuzați la începutul jocului de Blues siguri de puterea lor, coechipierii lui Martin Odegaard au aprins totuși primul fitil într-un derby londonez cu adevărat incandescent. Invizibil în fața atacului alb-roșu de până atunci, Edward Nketiah a profitat cu răutate de o uriașă gafă defensivă a fundașului Chelsea Andreas Christensen pentru a deschide scorul în favoarea lui Arsenal (0-1, 12-a). În fața tabelului de marcaj împotriva mersului de joc, oamenii lui Mikel Arteta nu s-au bucurat însă mult timp de acest avantaj.

Cupa FA Emiratelor

Chelsea oferă o reuniune cu Liverpool

17.04.2022 La 17:32

La doar patru minute de la deblocarea scorului, Gunners urmau să cedeze pentru prima dată în ofensiva albaștrilor la o lovitură puternică a lui Timo Werner deviată în cuștile sale de nefericitul Granit Xhaka (1-1, 16-a). În mod logic, alăturat marcajului, având în vedere stăpânirea lui Chelsea asupra jocului, Arsenal nu a lăsat capul în jos. Din ce în ce mai întreprinzători pe măsură ce minutele treceau, alb-roșii și-au văzut rapid răsplătite înclinațiile ofensive, Smith Rowe punctând cu finețe o dragoste de lovituri o acțiune magnifică inițiată de duo-ul Bukayo Saka-Martin Odegaard (1-2, 26).

Diferența după pauză

Clinici la nivel ofensiv, jucătorii lui Mikel Arteta nu au oferit însă aceleași garanții pe bazele din spate. Pedepsit deja pentru pierderea mingii de Timo Werner în sfert de oră, Arsenal a primit un al doilea gol de la Blues în urma unei noi mingi pierdute la mijlocul terenului. De data aceasta, César Azpilicueta a fost cel care a smuls egalarea cu un tackle înainte la o centrare a lui Mason Mount (2-2, 31). Aproape de a-și recâștiga avantajul a treia oară chiar înainte de pauză pe un număr mic de la Smith Rowe din mijlocul careului (locul 44), Canonnierii au așteptat în sfârșit ca restul să-și pecetluiască definitiv victoria în acest derby.

Servit pe plin axe de Nuno Tavares, Edward Nketiah și-a oferit o dublă magnifică la scurt timp după revenirea de la vestiar pe o acțiune confuză în care nici Thiago Silva, nici Malang Sarr nu reușiseră să alunge pericolul (2-3, 56-a). Reușiți, de data aceasta, să reziste atacului adversarilor, Gunners s-au înghesuit treptat în fața apărării lor înainte de a înțepa apărarea Chelsea pentru ultima oară în timpul adăugat. Ajuns ilegal de César Azpilicueta în mijlocul suprafeței de pedeapsă, Bukayo Saka a moștenit un penalty pe care urma să se grăbească să-l transforme (2-4, 91). Câștigător al unui derby londonez de nivel înalt, Arsenal a obținut o a optsprezecea victorie în Premier League, ceea ce le-a permis nu numai să se distanțeze de Manchester United (54 de puncte), dar și să se relanseze în cursa pentru locul patru.

Prima ligă

Candidatul american retrage oferta de cumpărare a lui Chelsea

15.04.2022 La 13:10

Liga Campionilor

Tuchel se confruntă cu arbitrul: „L-am văzut râzând și distrându-se cu Ancelotti”

13.04.2022 La ora 06:49