Thomas Tuchel își arde jucătorii!

Ce urmează după acest anunț

Carusel. De zece zile, Chelsea trece prin toate statele. Pe 12 aprilie, englezii au cunoscut o dezamăgire imensă după eliminarea în sferturile de finală a Ligii Campionilor împotriva lui Real Madrid, în ciuda victoriei cu 3-2 în manșa secundă pe stadionul Santiago-Bernabéu. Apoi, londonezii și-au găsit zâmbetul duminică în urma reușitei cu Crystal Palace în semifinalele FA Cup (2-0). Ei sperau să-și dezvolte impulsul aseară într-un derby fierbinte din Londra împotriva lui Arsenal. O întâlnire importantă în cursa pentru Europa.

Tuchel o are rău

Dar albaștrii au pierdut acasă cu 4-2 în fața Gunners. O înfrângere care nu a trecut deloc pentru Thomas Tuchel. Într-o conferință de presă, tehnicianul german a dat drumul. „A fost un joc complet nebunesc, deschis în prima repriză. A fost 2-2 și am revenit de două ori. Am început bine dar am dat totuși primul gol, e imposibil să facem aceste lucruri. Dar facem”. Apoi, fostul antrenor al Paris Saint-Germain a adăugat un strat.

„Numărul de erori consecutive în meciurile de acasă este imposibil la acest nivel. Nu trebuie să vezi asta. Este pur și simplu imposibil, dar o facem chiar acum și nu poți câștiga astfel de meciuri de fotbal (…) Uită-te la penalty… În spate nu e nicio tactică. Avem trei gloanțe rătăcite în zece secunde. Apoi facem o greșeală acolo unde nu există nici cel mai mic pericol. Faultăm pe cineva, este penalty și pierdem șase minute pentru a egala. Ce este de analizat? Nu este nimic de analizat..

Germanul își trage jucătorii

Reasamblat, Tuchel a continuat: „A spune că este greu să joci pe teren aici poate părea o scuză, dar este un teren foarte, foarte dificil pe care îl avem aici. Nu funcționează în favoarea noastră. Mingea sare foarte stângaci pe lângă Andreas când vrea să joace mingea. Dar totuși, am făcut aceeași greșeală împotriva lui Real Madrid, care ne-a costat runda următoare a Ligii Campionilor și aceasta ne-a costat jocul (…) Am primit șapte goluri aici împotriva lui Brentford și a lui Real Madrid. Nu este vorba doar de jucători individuali. O performanță defensivă este o performanță de echipă, iar o performanță ofensivă este o performanță de echipă..

În cele din urmă, el și-a încheiat conferința de presă astfel: „Acesta este jocul pentru jucători. Toți primesc laude atunci când joacă ca în ultimele trei meciuri (3 victorii înaintea Arsenal, ND). Și trebuie să facă față realității că este imposibil să câștigi meciuri dacă faci atâtea greșeli de acest calibru. Doar că nu este posibil. Nu am văzut asta în niciun alt joc înainte și acum îl văd în mai multe dintre jocurile noastre și trebuie să se oprească.”. Un impuls bun jucătorilor săi de la Tuchel.